Archiwum biblioteki i czytelni

„Projekt społeczny „SZARE KOMÓRKI”

W wypożyczalni szkolnej biblioteki dostępna jest wystawa cyklu plakatów „Szare komórki” . To autorski projekt Janiny Barcz z klasy 1 IBa. Prace w znakomitej artystycznie i pomysłowej  formie plastycznej zachęcają do ograniczenia czasu spędzanego na przeglądaniu smartfonów na rzecz realnego życia i czerpania satysfakcji i celu w rzeczywistych działaniach.

zaprasza Ewa Smólska

13 GRUDNIA - WYSTAWA w BIBLIOTECE

42 lata temu, 13 grudnia 1981 roku o 6:00 wprowadzony został w Polsce stan wojenny. Polacy poddani zostali represjom i okrucieństwu.

W Bibliotece oraz na parterze szkoły dostępna jest wystawa na temat reakcji emigracji polskiej i świata zachodniego na wprowadzenie stanu wojennego.

 

zaprasza

Ewa Smólska

Ogłoszenie biblioteki

        W tym roku szkolnym Biblioteka Szkolna Pobożniaka wzbogaciła się o 168 książek, które zostały zakupione w ramach Narodowego Programu Rozwoju Czytelnictwa 2.0 na lata 2021-2025. Zakupione książki nie są przypadkowym wyborem, zostały wybrane po szerokich konsultacjach z nauczycielami II Liceum Ogólnokształcącego oraz z Bibliotekami: Uniwersytetu Szczecińskiego, Pomorskiego Uniwersytetu Medycznego, Książnicy Pomorskiej, a także z Instytutem Pamięci Narodowej. Celem zakupów było doposażenie zbiorów naszej szkolnej biblioteki o wartościowe pozycje literackie i popularnonaukowe obejmujące aktualny stan wiedzy, opracowane przez wybitnych naukowców, wydane przez szlachetne, liczące się wydawnictwa. W przypadku książek z literatury i o literaturze kryterium  wyboru była wybitność dzieła, tłumaczenia i edycji.

Na uczniów czekają:

Czytaj więcej...

SYMBOLE NASZEJ HISTORII

Zbliża się Narodowe Święto Niepodległości. Z tej okazji można obejrzeć w Wypożyczalni Biblioteki Szkolnej wystawę edukacyjną „Symbole naszej historii”. To jedenaście plansz, zawierających fotografie, faksymile dokumentów, faktografię od Drzwi Gnieźnieńskich do Orła Legionów Polskich na czapce „maciejówce”.

Zaprasza Ewa Smólska

Czytaj.pl "Upoluj swoją książkę" 2022

 Rusza kolejna edycja ogólnopolskiej akcji Czytaj.pl "Upoluj swoją książkę". 12 bestsellerów w całości do czytania i słuchania za darmo przez cały listopad. Z aplikacją WOBLINK wystarczy zeskanować kod QR, który znajduje się na plakatach obok Vanessy - manekina naszego "ambasadora" akcji oraz na plakatach dostępnych w wielu miejscach naszej szkoły, a także na FB: Biblioteka II LO im. Mieszka I w Szczecinie.

Do czytania zaprasza Ewa Smólska, ambasadorka akcji

WYSTAWY W BIBLIOTECE POBOŻNIAKA

W Wypożyczalni szkolnej biblioteki dostępne są od 15 września dwie wystawy.

  1. Zagłada Żydów Europejskich (14 barwnych plansz edukacyjnych, opracowanych przez IPN)
  2. Galeria 1 Obrazu: Teresa Babińska „Perichoresis” z cyklu „Poranek Europy” [rys. tuszem 2022]. To oryginalny obraz szczecińskiej malarki, rzeźbiarki, nauczyciela akademickiego.

Wszystkich zainteresowanych indywidualnych i grupowych zaprasza Ewa Smólska

GALERIA 1 OBRAZU

Oryginał obrazu Tadeusza Eysymonta z cyklu "Ogrody" [akryl na płótnie, 1989] jest dostępny do obejrzenia i kontemplacji w Wypożyczalni Biblioteki Szkolnej. Obraz wybitnego polskiego abstrakcjonisty został wypożyczony z kolekcji państwa Anny i Zbigniewa Gonczaruków i pani Joanny Behrendt. Wystawa jest początkiem cyklu spotkań z żywą sztuką p.t. "Galeria 1 Obrazu"

 

zaprasza Ewa Smólska