II Liceum Ogólnokształcące im. Mieszka I w Szczecinie

WRZESIEŃ 2018 - propozycja pani Moniki Chorzępy
Książka Christiana Barnaarda i Siegfrieda Standera
Odtrąceni

„Profesor Barnard właśnie wtedy, kiedy opowiada o swoich pacjentach, jest człowiekiem autentycznym. Jest bardziej sobą mówiąc nam o chorym „złamanym serduszku" pięcioletniej Marietjie, niż gdy udziela wywiadów telewizyjnych.
Problemy moralne bohatera tej książki, doktora Deona von der Riet, mogą być równie dobrze problemami każdego lekarza. Wszędzie niezależnie od rasy i szerokości geograficznej ludzie jednakowo odczuwają ból, i to nic tylko ten najbardziej wymierny - fizyczny, ale również ten wynikający z cierpienia moralnego. Wszędzie na świecie istnieją ludzie odtrąceni. Im właśnie dedykują tę książkę autorzy.
Ostateczna odpowiedzialność lub, jak kto woli, poczucie winy zawsze spada na lekarza.”

Cyt. [za] lubimyczytac.pl/ksiazka/73050/odtraceni