Nauczyciele Pobożniaka polecają:

Co warto czytać - luty2018

LUTY 2018 - propozycja pana Adriana Gawrońskiego
Powieść Stanisława Ignacego Witkiewicza
Nienasycenie

Druga z głównych powieści Wikacego, „Nienasycenie” – którą rozpoczął pisać natychmiast po „Pożegnaniu jesieni”, a ukończył w grudniu 1927 roku, choć została opublikowana dopiero trzy lata później – jest obszerną fantazją antyutopijną, o gargantuicznych dysproporcjach, uważana przez wielu krytyków za szczytowe osiągnięcie autora. Zawarta w niej wizja znakomicie zdyscyplinowanego państwa chińskich komunistów, które podbija wyimaginowaną kontrrewolucyjną Rosję i szykuje się do napaści na powierzchownie skomunizowane państwa Europy zachodniej, czyni oczywiście z „Nienasycenia” jedną z najciekawszych powieści dwudziestowiecznych, a jej niestrudzenie wynalazczy i dziwaczny styl „czarnej komedii” zapewnia książce miejsce wśród klasycznych dzieł współczesnej groteski.

Daniel C. Gerould

Co warto czytać - styczeń 2018

STYCZEŃ 2018 - propozycja Pani Krystyny Kwiatkowskiej
Powieść Gabriela Garcii Marqueza
„Miłość w czasach zarazy”

„Miłość w czasach zarazy”, napisana przez Gabriela Garcíę Márqueza ogromną czułością, humorem i wyrozumiałością, to niezwykła powieść o miłości, która okazuje się silniejsza od samotności, od fatum i od śmierci. Jest to historia uczucia niewydarzonego bękarta i poety Florentino Arizy oraz trzeźwej, rozsądnej Ferminy Dazy, spełniającego się po półwieczu oczekiwania. Oboje przechodzą przez wszystkie kręgi miłości – młodzieńcze zadurzenie, małżeństwo z rozsądku, szalone namiętności, miłości idealizowane i ulotne pragnienia cielesne. Ta niespotykana w dotychczasowej twórczości Garcíi Márqueza tematyka i tonacja przysporzyła pisarzowi miliony nowych czytelników całym świecie.

Cyt. [za] https://www.znak.com.pl/kartoteka,ksiazka,8904,Milosc-w-czasach-zarazy

Co warto czytać - grudzień 2017

Grudzień 2017 - propozycja Pani Jolanty Kluchy
Powieść Marity Conlon-McKenna
"Sklep z kapeluszami"
"Ogłuszona bólem po śmierci matki Ellie Matthews musi nauczyć się żyć bez niej. I zdecydować, co zrobić z wielką miłością Madelaine Matthews - małym sklepem z kapeluszami przy urokliwej uliczce w Dublinie. Najrozsądniej byłoby go sprzedać, lecz Ellie nie potrafi tego zrobić. Postanawia poprowadzić sklep sama. Pełna obaw przyjmuje pierwsze zamówienie... Coraz więcej klientów odwiedza jej pracownię, a wraz z nimi w świat Ellie wkraczają ich kłopoty i radości, ich smutki i marzenia. A Ellie odnajduje tu sens i radość życia... i miłość, która koi ból samotności."

Cyt. za: [ lubimyczytac.pl/ksiazka/34329/sklep-z-kapeluszami]

Co warto czytać - listopad 2017

Listopad 2017 - propozycja Pani Magdaleny Plater-Zyberk

Powieść Ferdynanda Ossendowskiego
"Zwierzęta, ludzie, bogowie"

„Zwierzęta, ludzie, bogowie” to najgłośniejsze dzieło Ferdynanda Antoniego Ossendowskiego, a zarazem największy światowy bestseller literatury polskiej dwudziestolecia międzywojennego.
Ossendowski, uchodząc z Krasnojarska opanowanego przez bolszewików, był uczestnikiem dramatycznych wydarzeń lat 1920–1921. Książka stanowi relację autora, w której odsłania on nieznany świat Środkowej Azji w przełomowych chwilach jej historii. Opis obejmuje ucieczkę poprzez Syberię i Mongolię przed wszechwładną CzeKa, walki z czerwonymi bandami, spotkania z „krwawym baronem” Ungern von Sternbergiem, tajemnice klasztorów lamaickich czy krótki przebłysk niepodległości narodu Czyngiz-chana.

Źródło: www.publio.pl › Publicystyka, literatura faktu › Reportaże

 

Co warto czytać - październik 2017

Październik 2017 – propozycja  Pani Joanny Dubajko
Powieści Marka Krajewskiego z cyjklu „Ebhertard Mock”
„Smierć w Breslau” cz. 1 i in.

Książka, która stworzyła Mocka.

Wrocław, maj 1933 roku. Wstrząsająca zbrodnia. Tajemnicze zdanie napisane krwią ofiar. I wszędzie skorpiony. W mrocznym i posępnym Wrocławiu, gdzie w każdym zaułku złodzieje i mordercy czekają na ofiarę, gdzie po zmierzchu nie należy wychodzić z domu, rządzi brutalne prawo przetrwania.
Idealna sprawa dla Eberharda Mocka. "Śmierć w Breslau" łączy w sobie elementy "czarnego kryminału" i horroru."  Dużym walorem książki jest przedwojenny Wrocław ze swoim dekadenckim klimatem okresu międzywojennego, po którego wielu  ulicach czytelnik wędruje wraz  z jeżdżącym swym adlerem Mockiem, a także  rozgrywająca się w dużym tempie akcja, która wciąga i  zaskakuje.

Źródło opisu: http://natanna-mojezaczytanie.blogspot.com/2013/02/smierc-w-breslau-marek-krajewski.html

 

Co warto czytać - wrzesień 2017

Wrzesień 2017 – propozycja Pani Anny Domżalskiej
Powieść Pauli Hawkins
„Zapisane w wodzie”

„W dynamicznym stylu i z dogłębnym zrozumieniem kierujących człowiekiem instynktów, jakie pochłonęły miliony czytelników jej debiutanckiej powieści, Paula Hawkins przedstawia nowy porywający thriller, w którego tle czają się historie z przeszłości i drzemie siła, z jaką potrafią one zniszczyć ludzkie życie. (źródło opisu: materiały wydawnictwa)

„Jest w piórze Pauli Hawkins coś takiego, co przyciąga i intryguje. Piętrzące się wokół tajemnice, aura niejasności, rzucone tu i ówdzie skrawki wspomnień – to wszystko buduje niezwykłą atmosferę powieści Hawkins, atmosferę oryginalną i charakterystyczną dla tej pisarki. „Zapisane w wodzie” to trzymający w napięciu, bardzo dobrze napisany thriller  o zdradzie, miłości, nienawiści i brudnych tajemnicach, pragnących ujrzeć światło dzienne. To pochłaniająca lektura na jeden wieczór, którą czyta się błyskawicznie, nie potrafiąc choć nie chwilę rozstać się z Beckford i jego mieszkańcami.

bialynotes.pl/zapisane-w-wodzie-paula-hawkins/

Co warto czytać - czerwiec 2017

Czerwiec 2017 – propozycja Pani Agnieszki Sagalskiej-Dąbek
Powieść Finna Alnaesa
KOLOS

Wielka skandynawska powieść powraca po latach!
Debiut norweskiego pisarza w 1963 roku stał się wydarzeniem na skalę światową. Kipiąca drapieżną, młodzieńczą energią, obrazoburcza i bezkompromisowa powieść pozostaje zaskakująco aktualna do dziś. Wciągające studium samotności i wyobcowania, sprzeciw wobec koszmaru cywilizacji i wzruszające love story w jednym. Ta książka nikogo nie pozostawi obojętnym.
1954 rok. Młody, zbuntowany Brage Bragesson zaciąga się na statek, aby przeżyć historię życia. W domu zostawia ukochaną Siv. Jedna noc w Amsterdamie zmienia jego losy. Brage bierze udział w bójce, która kończy się śmiercią jednego z uczestników. Oskarżony, postawiony przed sądem, odpowiada za swoje czyny, tocząc spory na temat dobra, zła, winy i kary. Kiedy kilka lat później, zwolniony z więzienia, próbuje odszukać miłość swojego życia, stopniowo popada w szaleństwo.

źródło opisu: http://www.wielkalitera.pl/